سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: [email protected]

 

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود با شرکت های سهامی

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود با شرکت های سهامی

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود با شرکت های سهامی

یکی از تفاوت­هایی که یک شرکت با مسئولیت محدود نسبت به شرکت­های سهامی دارند این است که سرمایه­ این شرکت به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی­ گردد. منظور از سهم، مفهوم اخص آن در معنایی که برای شرکت سهامی تعریف شده است می­ باشد. عدم تجویز تقسیم سرمایه به سهام در این شرکت، تنها بر شیوه نقل و انتقال سرمایه اثرگذار است و ماهیت شرکت و مسئولیت شرکا را تحت تأثیر قرار نمی­ دهد.

قوانین مربوط به نقل و انتقالات سهم

برخلاف آزادی نقل و انتقال سهام در شرکت­های سهامی، واگذاری سهم ­الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود با رعایت دو شرط امکان­پذیر است. در بیان شرط نخست ماده ۱۰۳ قانون تجارت ۱۳۱۱ مقرر می­ کند « انتقال سهم ­الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی». شرط دیگر آن رضایت دارندگان اکثریت معینی از سهم­ الشرکه به همراه اکثریت عددی، که در ماده ۱۰۲ به صورت زیر بیان می­دارد.

« … سهم ­الشِرکَه را نمی­توان منتقل به غیر نمود مگر با رضایت عده ­ای از شرکا که لااقل سه چهارم سرمایه متعلق به آن­ها بوده و اکثریت عددی (بیش از نیمی از شرکا) نیز داشته باشند ».

راجع به اشخاص موضوع مقرره مزبور، این ابهام وجود دارد که آیا عبارت «نمی ­توان به غیر منتقل نمود» ناظر به غیر شرکای شرکت است یا هر شخصی به جز شریک واگذارنده را دربر می­ گیرد. اعم حقوق­دانان بر این باورند که «چون مقررات بالا مختص انتقال به غیر است، انتقال سهم­ الشرکه بین شرکا محتاج به تشریفات بالا نیست و آزاد و بلااشکال دانسته شده است».

دیدگاه فوق مبتنی بر این استدلال است که شرکت سهامی با مسئولیت محدود بیشتر میان اشخاص دارای پیوندهای خانوادگی تشکیل می­ گردد و در نتیجه انتقال سرمایه میان شرکا را نباید مصداق واگذاری به غیر به ­شمار آورد.

امتیاز دهید
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت