سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: info@andishehpardaz.ir

قرارداد فیدیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

قرارداد فیدیک

قرارداد فیدیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آیا می دانید قرارداد فیدیک چیست و در سطح جهانی چه کاربردی دارد؟ فیدیک یا فدراسیون بین المللی مهندسین مشاور International Federation of Consulting Engineers برای اولین بار در سال 1913 با مشارکت فرانسه و سویس و بلژیک تاسیس شد. یک قرن قبل اندکی بعد از انقلاب صنعتی، قراردادهایی که بین کارفرمایان و پیمانکاران و یا مشاوران در پروژه های صنعتی به میزان اوج خود رسید. این قراردادها معمولا با متون متفاوت و با فرمت های مختلف و گاها سلیقه ای نوشته می شد که این نوع نوشتن باعث می شد در زمان اجرای پروژه مشکلات بسیاری در تفسیر و اجرای مفاد و تعهدات قرارداد بوجود بیاید.

فقدان تسلط بر زبان خارجی و عدم شفافیت متون قراردادها به اختلافات بسیاری بین کارفرمایان و پیمانکاران می انجامید. در نتیجه نیاز به بکارگیری مدلی یکپارچه از قرارداد در پروژه های صنعتی احساس می شد. به این دلیل فیدیک یا فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور توسط پنج انجمن مهندس مشاور از کشورهای بلژیک، فرانسه و سوئیس تاسیس شد.
هم اکنون حدود ۱۰۰ انجمن ملی از کشورهای مختلف در فیدیک عضویت دارند و این انجمن تبدیل به یک نهاد مشاور در سطح جهانی شده است که در راستای اهدافی مانند ارائه خدمات مشاور دانش محور و محیط زیستی عمل می کند.

ساختار سازمانی فیدیک به چه صورت است؟

فیدیک دارای ۱۲ ساختار سازمانی است که مهمترین آن ها شامل
۱- مجمع عمومی ( با حضور ۲ تا ۶ نماینده از هر عضو)
۲- هیئت رئیسه ( با ۹ عضو و یک رئیس که هر دو سال یکبار عوض می شود)
۳- دبیرخانه ( شامل ۹ نفر پرسنل که مدیرعامل بر آنها ریاست می کند)
۴- کمیته ها ( كمیته اجرائی، كمیته قراردادها، كمیته مدیریت ریسک، کمیته توسعه پایدار و كمیته ارزیابی داوران (Arbitrators)
۵- کارگروه ها
هئیت رئیسه ۹ نفره فیدیک هر ساله در مجمع عمومی سازمان های ملی مهندسان مشاور انتخاب می شوند و رئیس هئیت مدیره به مدت ۲ سال انتخاب می شود.

فعالیت‌های فیدیک در چه زمینه‌ای می‌باشد؟

مهمترین فعالیت فیدیک تهیه و انتشار مدل استاندارد قرارداد است. مدل این قراردادها توسط مشاوران بین المللی و کارفرمایان تهیه می شود. این قراردادها به زبان انگلیسی بوده و توسط کارفرمایان به نمایندگی از دولت ها و بخش های خصوصی در سراسر جهان به صورت بین المللی و داخلی استفاده می شود.
از دیگر وظایف فیدیک پرداختن به موضوعات فرهنگی و آموزشی، آئین نامه های مربوط به خدمات مهندسی و مسئولیت های اجتماعی مانند حفاظت از محیط زیست، مصرف بهینه انرژی و حفظ شرافت حرفه ای است. در ایران انجمن مهندسین مشاور از جامعه مهندسان مشاور ایران، اولین انجمنی بود که در سال ۱۳۵۲ به عضویت فیدیک درآمد.

بخش های مختلف قرارداد فیدیک

موافقت نامه قرارداد : بخش موافقتنامه قرارداد معمولا کوتاه بوده و تکمیل آن به عهده تهیه کننده پیش نویس قرارداد است.
شرایط خصوصی : در بخش شرایط خصوصی اطلاعاتی بسته به نوع قرارداد ذکر می شود که با توجه به مفاد شرایط عمومی باید آن را تکمیل نمود.
شرایط عمومی : کلیه شرایطی که بایستی برای پروژه در نظر گرفت شامل می شود. از جمله شرایط مالی، تاخیرات، تعلیق، خاتمه قرارداد، شرایط فورس ماژور، حد مسئولیت، مصونیت و غیره.

ویژگی های قراردادهای فیدیک

ویژگی های مهم دیگر قراردادهای فیدیک شامل تعادل در وظایف و تعهدات طرفین و تعادل در ریسک می باشد. همچنین به دلیل استفاده گسترده از این قراردادها برای پروژه های صنعتی، بانک جهانی و بانک های توسعه و نهادهای مالی برای دادن وام و اعتبار داشتن این قراردادها را الزامی می دانند.
قراردادهای فیدیک در مراکز مهم داوری و دادگاه ها کاملا شناخته شده است و فرایند رسیدگی به دعاوی را تسهیل می کند. علاوه بر این از آنجاییکه که متون قراردادهای فیدیک شفاف است و واژگان حقوقی و فنی در قراردادهای فیدیک یکسان و تکرار شده است، استفاده از این قراردادها آسانتر است.

چندین سال است که از قراردادهای فیدیک به عنوان استاندارد بین المللی در حوزه صنعت استفاده می شود. نمونه این قراردادها به طور وسیع در نظامات حقوقی در پروژه های متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده از نمونه قراردادهای فیدیک رویکرد صحیح آنها به ریسک، مسئولیت طرفین قرارداد و مدیریت ریسک است.

با نرم افزار مدیریت خرید و تدارکات اندیشه پرداز، همه اسناد و قراردادهای خود را در فرمت مخصوص در سیستم ذخیره کنید و در صورت نیاز آنها را با چند کلیک پیدا کنید. با استفاده از قابلیت دوزبانه بودن نرم افزار می توانید با شرکت های خارجی قرارداد ببندید و پیشنهاد قیمت را براساس مبلغ هر نوع مبلغ ارزی دریافت کنید. برای دریافت دموی رایگان حضوری و آنلاین نرم افزار خرید و تدارکات اندیشه پرداز کافیست فرم درخواست دمو را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی جلسه دمو با شما تماس بگیرند.

امتیاز دهید
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت