سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: info@andishehpardaz.ir

اعتبار اسنادی یا LC چیست و چه کاربردی دارد؟

اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی یا LC چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از روش های مطمئن برای معامله های دارای مبالغ بالا، استفاده از اعتبار اسنادی یا LC است. اعتبار اسنادی تضمین کننده پرداخت وجه است و ریسک های مربوط به معاملات تجاری بین المللی را کاهش می دهد.این نوع اعتبار تعهدی از بانک است که به خریدار و فروشنده داده می‌شود. فروشنده برای گشایش اعتبار اسنادی باید به بانک مراجعه کند. استفاده از (Letter of Credit) LC مخصوصا در معاملاتی که خریدار از یک کشور و و فروشنده از کشور دیگری باشد، اهمیت پیدا می کند.

اعتبار اسنادی چیست؟

اعتبار اسنادی نوعی روش بین المللی برای مبادله پول بین خریدار و فروشنده است. در این روش پس از آنکه بین طرفین معامله توافق شد که پرداخت به روش اعتبار اسنادی یا LC صورت بگیرد، مشتری با پرداخت وجه معامله مورد نظر به بانک و تحویل مدارک لازم اقدام به گشایش اعتبار  در بانک می کند. پس از گشایش این اعتبار توسط خریدار و انجام معامله و تحویل کالا، بانک مبلغ معامله را به فروشنده پرداخت می کند. در اینصورت فروشنده اطمینان دارد که پس تهیه و ارسال کالا به خریدار با مراجعه به بانک می تواند پول خود را دریافت کند.

به عبارت دیگر، اعتبار اسنادی تعهدی است که بانک و موسسات اعتباری برای پرداخت وجه مشخصی در معاملات بین المللی به دو طرف معامله تعلق می گیرد. در قراردادهای بین المللی مانند صادرات و واردات کالا که طرفین معامله از دو کشور متفاوت هستند و پرداخت پول به دلیل مسافت یا قوانین متفاوت دشوار می شود، از LC استفاده می شود.

مزایای استفاده

  • افزایش اطمینان خاطر طرفین قرارداد در معاملات تجاری بین المللی
  • امکان استفاده از تسهیلات جهت خرید کالا
  • افزایش سرعت انجام معاملات تجاری
  • افزایش سرعت تحویل کالا
  • به حداقل رساندن ریسک معاملات تجاری

اصطلاحات اعتبار اسنادی

• دموراژ: هزینه معطل شدن بار در کشتی
• سورشارژ: هزینه اضافی کرایه حمل
• کابوتاژ: حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر یا در رودخانه های مرزی کابوتاژ می گویند.
• متقاضی: شخص حقیقی یا حقوقی که درخواست گشایش اعتبار دارد.
• ذینفع: فروشنده یا طرف اصلی خریدار در معاملات بین المللی که موظف است کالا را در تاریخ مشخص به خریدار تحویل دهد.
• بانک عامل: بانکی که در آن اعتبار بنا به درخواست خریدار گشایش پیدا می کند.
• بانک کارگزار: بانکی که در ارتباط با بانک عامل بوده و از جانب بانک عامل و خریدار تعهد می کند که وجه توسط خریدار و بانک عامل پرداخت شود.

مراحل گشایش این اعتبار چگونه است؟

۱- در مرحله اول در بانک عامل LC گشایش می شود، خریدار و فروشنده برای گشایش اعتبار توافق می کنند و فروشنده اسناد مربوط به معامله را در اختیار بانک گشانیده اعتبار قرار می دهد تا ثابت کند که معامله ای در راه است و بعد از ارائه این اسناد و مدارک درخواست خود را برای گشایش اعتبار به بانک عامل اعلام می کند.
۲- خریدار نیز اسناد مربوط به کالاهای درخواستی مورد نظر خود را در اختیار بانک عامل قرار می دهد تا به تولید و بسته بندی کالای درخواستی اقدام نماید و مطمئن باشد که کالای درخواستی خریدار دارد، این اطمینان را به بانک گشاینده با ارائه اسناد خریدار به وی می دهد.
۳- بعد از تهیه یا ساخت کالای درخواستی، کالا از طریق بانگ گشاینده اعتبار به خریدار تحویل داده می شود و مبلغ آن هم از طریق بانک گشاینده به فروشنده پرداخت می شود.
۴- در مرحله آخر خریدار کالای سفارش داده شده را از گمرک کشور خودش دریافت می کند و اسناد دریافت کالا را امضاء کرده و در اختیار فرد رابط قرار می دهد.

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی وارداتی و صادراتی: اعتباری که خریدار برای واردات کالا به کشور خودش ایجاد می کند را اعتبار اسنادی وارداتی می گویند ، این اعتبار برای شخص خریدار که کالا را از کشور خود صادر می کند، LC صادراتی محسوب می شود.
اعتبار اسنادی قابل برگشت (Revocable L/C): از آنجاییکه این نوع اعتبار دارای شرایط خاصی است، بانک گشایش کننده اعتبار می تواند بدون اطلاع طرفین قرارداد، هر گونه تغییری در اعتبار بوجود آورد. از این نوع اعتبار استفاده چندانی نمی شود، چرا که اطمینان لازم را به فروشنده در جهت انجام تعهدات خریدار نمی دهد.
اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت Irrevocable L/C: در این نوع اعتبار هر گونه تغییر در شرایط اعتبار از طرف خریدار یا بانک گشایش کننده با موافقت فروشنده انجام می گیرد. فروشندگان کالا معمولا از این نوع اعتبار استفاده بیشتری می کنند.
اعتبار اسنادی تایید شده Confirmed L/C: این نوع اعتبار خریدار را ملزم می کند تا اعتبار صادره از بانک خود را به تایید بانک دیگر مورد تایید فروشنده برساند. این نوع اعتبار به دلیل عدم اطمینان به حیثیت بانک صادر کننده یا موقعیت دشوار اقتصادی و سیاسی کشور خریدار، صادر می شود.
اعتبار اسنادی تایید نشده Unconfirmed L/C: بر عکس اعتبار اسنادی تایید شده، گشایش این اعتبار بدون نیاز به تایید بانک دیگری است. لازم به ذکر است که اگر واژه Confimed در سند ذکر نشود، اعتبار تایید نشده تلقی می شود.
اعتبار اسنادی قابل انتقال Tranferable L/C: در این اعتبار، ذینفع اصلی یعنی فروشنده حق دارد همه یا بخشی از اعتبار گشایش شده را به شخص یا اشخاص دیگری منتقل کند. در واقع این نوع اعتبار یک امتیاز برای فروشنده محسوب می‌شود.
اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال Untransferable L/C: در تجارت بین الملل عرف بر غیرقابل انتقال بودن اعتبار است و برای گشایش اعتبار اسنادی نیاز به مجوز بانک مرکزی است. اعتبار غیر قابل انتقال اعتباری ست که در آن ذینفع حق انتقال و واگذاری اعتبار به شخص دیگری ندارد.
اعتبار اسنادی نسیه یا مدت‌دار (یوزانس) Usance L/C: در این نوع اعتبار پرداخت وجه بلافاصله بعد از ارائه اسناد از طرف خریدار انجام نمی شود، بلکه مدتی برای پرداخت وجه تعیین خواهد شد. در واقع با استفاده از این نوع اعتبار فروشنده به خریدار مهلت می دهد تا کالای خریداری شده را فروخته و از محل فروش آن بهای کالا را بپردازد. در کشورهایی که از کمبود ارز برخوردارند این نوع معاملات استفاده میشود.
اعتبار اسنادی دیداری At Sight L/C: اعتبار دیداری اعتباری است که در آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد حمل و نقل ارایه شده از طرف فروشنده و در صورت رعایت شدن تمامی شرایط اعتبار، بلافاصله وجه نقد آن را پرداخت می کند.
اعتبار اسنادی پشت به پشت (اتکایی) Back to Back L/C: شامل دو اعتبار مستقل از هم است. اعتبار اول برای ذینفعی ست که امکان تهیه و ارسال کالای مورد نظر را ندارد و با تکیه براعتباری که برای خود باز کرده است، اعتبار دیگری برای فروشنده دوم که امکان تهیه و ارسال کالا را دارد، باز می کند.
اعتبار اسنادی ماده قرمز Red Clause L/C: با استفاده از این نوع اعتبار، دریافت پیش پرداخت قبل از ارسال کالای خریداری شده، امکان پذیر می شود.
اعتبار اسنادی گردان Revolving L/C: اعتباری است که پس از هر بار استفاده ذینفع از اعتبار، همان مبلغ تا سطح اعتبار اولیه افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر بدون احتیاج به افتتاح یا اصلاح اعتبار جدید، اعتبار کنونی بصورت خودبخود تجدید می شود.

نرم افزار مدیریت خرید و تدارکات اندیشه پرداز دو زبانه بوده و امکان معامله با شرکت های خارجی و پیشنهاد قیمت براساس انواع مبالغ ارزی در این نرم افزار وجود دارد. تمامی اسناد خود را فرمت مورد نظر در نرم افزار مدیریت خرید و تدارکات آرشیو کنید. انواع درخواست مناقصه، مزایده، ترک تشریفات و …. را بصورت آنلاین به اطلاع تامین کنندگان خود برسانید. وندور لیست تشکیل دهید. از سفارش خرید خارجی کالا گزارش بگیرید. پیش پرداخت ها، تحویل ها و صورت حساب خریدهای جزئی و عمده مدیریت کنید و بسیاری امکانات دیگر.

برای درخواست دموی رایگان نرم افزار خرید و تدارکات اندیشه پرداز کافیست فرم درخواست دمو را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی جلسه دمو حضوری یا آنلاین با شما تماس بگیرند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت