سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: info@andishehpardaz.ir

عقد معوض و عقد غیر معوض

عقد معوض و عقد غیر معوض

عقد معوض و عقد غیر معوض

عقدها تقسیم بندی‌های مختلفی دارند اما یکی از رایج‌ترین آن‌ها عقد معوض و عقد غیر معوض است. هر یک از این عقدها دارای تعاریف جدا و مشخصی هستند و اگر در حوزه‌ فعالیت‌های حقوقی مشغول به کار باشید می‌دانید که این دو عقد چه اهمیت‌هایی دارند. عقد معوض عقدی است که هر دو طرف قراردارد باید نسبت به یک دیگر متعهد باشند و یک عوض را پرداخت کنند نمونه این عقد مانند عقد بیع است. اما در عقد غیر معوض تنها یکی از طرفین باید عوض تعیین شده را پرداخت کند، مانند عقد هبه. نام دیگر این عقد، عقد مجانی نیز است. پس اگر تصمیم به عقد قرارداد دارید، قبل از شروع کار با این اصطلاحات آشنا شوید، اگرچه بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه اشتباه از وکلای مجرب و متخصص در این حوزه استفاده کنید. موسسه وکلای پارسا بهترین وکیل‌های حقوقی را به شما معرفی می‌کند.

تعریف دقیق عقد

اگر بخواهیم معنای لغوی « عقد » را پیدا کنیم به تعریف گره بستن می‌رسیم اما این تعریف در امور حقوقی کمی تغییر پیدا می‌کند. عقد در مبنای حقوقی به معنای پیمان بستن بین افراد مختلف است و اینکه این افراد متعهد به انجام تعهدات خود هستند. تعهدهایی که در بین طرفین شکل می‌گیرد، می‌تواند مالی یا در قبال انجام کاری باشد. که در اینجا با این بحث رو به رو می‌شویم. به این تعهدی که بین افراد وجود دارد عوض گفته می‌شود و هر دو ملزم به پرداخت آن هستند اما در تعهدی دیگر تنها یکی از طرفین باید تعهد خود را انجام دهد و طرف دوم هیچ تعهدی ندارد. در اینجا با این عقود مواجه می‌شویم. اما این عقود چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یک‌دیگر دارند؟ برای چه نوع قراردادهای باید از آن استفاده کرد؟

تعریف عقد معوض

سوالی که ممکن است ایجاد شود، شیوه انجام قرارداد و اهمیت این موضوع است. قرارداد به معنای ایجاد یک تعهد بین دو نفر و پرداخت مال و انجام تعهدی که بیان کرده‌اند.  زمانی که هر دو طرف ملزم به پرداخت باشند به آن عقد معوض گفته می‌شود. عقد بیع مثال خوبی در این زمینه است. در این نوع عقد عقدی که بین فروشنده خانه و خریدار است یک قرارداد است. فروشنده در قبال پولی که می‌گیرد، خانه دریافت می‌کند. پس در این عقد در واقع دو خق وجود دارد و هر دو آن‌ها باید آن را بگیرند. شاید تصور کنید با این تفاسیر بیشتر عقدهایی که انجام می‌شود از این نوع هستند. اما اینطور نیست. بهتر در ادامه با عقد مجانی  آشنا شوید تا پاسخ این پرسش را پیدا کنید.

تعریف عقد غیر معوض

عقد غیر معوض که به نام عقد مجانی نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از انواع رایج عقود است.در این نوع عقد و قرارداد تنها یک نفر ملزم به پرداخت حق است و طرف دیگر به صورت رایگان باید تعهد خود را پرداخت کند. یکی از پرکاربردترین نمونه‌های آن عقد هبه است. که به صورت رایگان یک شخص به صورت هدیه و بدون عوض مالی را پرداخت می‌کند. به این عقد، عقد مجانی نیز گفته می‌شود و دریافت کننده هیچ تعهدی ندارد و حتی می‌تواند آن را نیز نپذیرد. در این نقطه به پاسخ سوال مطرح شده میرسیم که همه عقدها جز عقدهای معوض نیستند بلکه به شیوه‌های مختلفی دیده می‌شوند. در ادامه با تفاوتی که بین این عقود هست بیشتر آشنا می‌شویم. البته به یاد داشته باشید برای انجام کارهای حقوقی خود بهترین گزینه کمک گرفتن از وکلای حقوقی متخصص است.

تفاوت عقد معوض و عقد غیر معوض

تا این لحظه با این تعاریف آشنا شدید. اما بدون شک مهم‌ترین سوالی که ذهن شما را درگیر کرده، تفاوت بین این دو عقد است. این عقود از نظر حقوقی تفاوت‌های مهمی دارند و در صورتی که به یکی از آن‌ها توجه نشود، ممکن است مشکلات بسیاری ایجاد شود. اما این تفاوت‌ها شامل چه مسائلی می‌شود؟

وجود داشتن عوض:

مهم‌ترین تفاوتی که به این دو عقد است، وجود عوض در قرارداد است. زمانی که یک قرارداد در حال منعقد شدن است، باید یک عوض و مالی این وسط وجود داشته باشد در صورتی که هر دو طرف موظف به پرداخت آن باشند این عقد را معوض می‌نامند در غیر این صورت عقد مجانی است.

انجام دادن تعهدات:

همانطور که می‌دانید در عقد معوض یک تعهدی وجود دارد و افراد موظف به انجام آن‌ها هستند و در صورتی کی از طرفین تعهد خود را انجام نداد طرف دوم نیز می‌تواند از این موضوع اجتناب کند. اما در عقد غیر معوض و مجانی به دلیل اینکه هیچ عوض و مالی وجود ندارد در صورتی که طرفی که متعهد شده است، تعهد خود را انجام ندهد باید از طریق شکایت کردن او را مجبور به انجام کرد.

با نرم افزار مدیریت قراردادها می توانید تمامی اسناد و قرادادهای خود را با فرمت مخصوص به خود در سیستم ذخیره کنید و با چندین کلیک آنها را پیدا کنید. نوع قراردادها را مشخص کنید. هماهنگی تیمی بین افراد سازمان را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. انواع مناقصه، مزایده و ترک تشریفات و …را بصورت آنلاین برگزار کنید. وندور لیست ایجاد کنید. پیش پرداخت ها را مدیریت کنید. تخفیف های حجمی تعریف کنید. اسناد تایید استعلام بابت شروع فرایند خرید را ثبت کنید. تفکیک کالا، خدمات، تامین کنندگان، واحدهای درخواست کننده را دسته بندی کنید و بسیاری امکانات دیگر.

برای دریافت دموی رایگان حضوری یا آنلاین سامانه قراردادها اندیشه پرداز، کافیست فرم درخواست دمو را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی جلسه دمو با شما تماس بگیرند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت