سال ها خدمت در زمینه تولید سامانه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایل باعث شده است تا تیم اندیشه پرداز یکی از قوی ترین و تخصصی ترین شرکت های حوزه فناوری اطلاعات محسوب شود. اطمینان مشتریان بزرگ در سطح کشور افتخار این مجموعه بوده و جهت حفظ این سرمایه ارزشمند هر روز در تلاش برای بهبود خدمات و کیفیت محصولات می باشیم.

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان صدوقی، پلاک 47، ساختمان اندیشه پرداز

تلفن: 66946022 (021)

ایمیل: info@andishehpardaz.ir

دموراژ چیست؟

تعریف دموراژ

دموراژ چیست؟

وقتی می خواهید کالایی را به کشور وارد یا از کشور صادر کنید، باید تابع قوانین گمرکی خاص مربوطه باشید. از آنجاییکه واردات و صادرات کالا در توسعه اقتصادی کشورها نقش پررنگی دارد، هر کشور مقررات گمرکی خاصی را وضع کرده است که شرکت های بازرگانی و سازمانهایی که کالا را وارد می کنند، موظف به پیروی از آن هستند. در این مقاله به تعریف دموراژ می پردازیم. دموراژ یکی از اصطلاحات مهم تجارت بین الملل است که آشنایی با آن برای کسانی که در کار واردات و صادرات هستند، بسیار مهم است.

تعریف دموراژ

برای حمل کالا توسط کشتی باید از کانتینر استفاده کنید، معمولا شرکت های حمل و نقل این کانتینر ها را به تجار بین الملل اجاره می دهند. اجاره این کانتینرها در مدت زمان معینی که در قرارداد اجاره ذکر می شود، انجام می گیرد. اگر شرکت یا صاحب کالا کانتینر را در مدت زمان ذکر شده در قرارداد به شرکت حمل و نقل عودت ندهد، مشمول جریمه دموراژ می شود. به عبارت دیگر در تعریف دموراژ باید بگوییم نوعی جریمه یا خسارت دیرکرد است که باید به شرکت های حمل و نقل پرداخت شود.

فری تایم چیست؟

در زمان عقد قرارداد اجاره کانتینر، مدت زمانی با عنوان فری تایم مشخص می شود. فری تایم زمانی است که واردکننده یا صادرکننده کالا می تواند بدون پرداخت هزینه اضافی از کانتینر استفاده کند. هزینه دموراژ بسته به نوع کانتینر تغییر می کند، برای مثال هزینه دموراژ کانتینر یخچال دار از کانتینر معمولی بیشتر است و هر شرکت حمل و نقلی تعرفه های مختلفی برای هزینه دموراژ دارد.
دو نوع فری تایم داریم: فری تایم مبدا و فری تایم مقصد

فری تایم مبدا
فری تایم مبدا، بازه ای است که در آن کانتینر خالی برداشته می شود تا زمانی که کانتینر پر تحویل محوطه کانتینری می شود.
فری تایم مقصد
به بازه زمانی که در آن صاحب کالا می تواند کانتینر پر را تحویل بگیرد، بار را تخلیه کند و کانتینر خالی را به شرکت حمل و نقل باز پس دهد، فری تایم مقصد می گویند.
مدت زمان فری تایم به توافق صاحب کالا و شرکت حمل و نقل بستگی دارد. هر چه فری تایم بیشتر باشد، احتمال به وجود آمدن دموراژ کاهش می یابد.

انواع دموراژ

دموراژ می تواند به شکل ریالی و دلاری پرداخت شود، انواع دیگر دموراژ در حوزه تجارت بین الملل وجود دارد که آشنایی با آنها می تواند برای شما مفید باشد.
دموراژ کانتینر: برای حمل بار توسط کانتینر های حمل از شرکت های حمل و نقل بین المللی کانتینر اجاره می شود که این کانتینر باید زودتر از زمان مشخص شده تحویل داده شوند. اگر کانتینر ها به موقع به شرکت اجاره دهنده داده نشود، مشمول پرداخت جریمه دموراژ کانتینر می شوند.
تعریف دموراژ کشتی: تجار در صورتی شامل جریمه دموراژ کشتی می شوند که تخلیه کشتی در بنادر با تاخیر باشد. در این صورت صاحب مرسوله مشمول جریمه دموراژ می شود.
دموراژ گمرکی: دموراژ گمرکی زمانی به وارد کننده تعلق می گیرد که صاحب کالا به موقع نسبت به ترخیص کالا از گمرگ اقدام نکند، در این صورت هزینه معطلی کالا در گمرک باید پرداخت می شود.

دیسپچ چیست؟

دیسپچ نقطه مقابل دموراژ است. دیسپچ مخصوص زمانی است که تخلیه بار زودتر از موعد مشخص شده در قرارداد انجام گیرد. در این صورت از آنجاییکه در زمان صرفه جویی شده و سرعت بارگیری و تخلیه بار بیشتر می شود، پاداشی برای اجاره کننده از سوی شرکت مالک کانتینر در نظر گرفته می شود.
اگر کالا زودتر از موعد مقرر تخلیه شود، پاداش پرداخت می شود.

استریپ در دموراژ به چه معناست؟

پرداخت جریمه دموراژ در مواقعی غیر قابل اجتناب است، ولی اگر هزینه دموراژ مدیریت نشود، جریمه پرداختی از هزینه کالای خریداری شده بیشتر می شود و صاحب کالا مجبور خواهد شد تا از ترخیص کالا به طور کل منصرف شده و کالا را در همان مکان رها کند.
یکی از پر استفاده ترین و بهترین روش ها برای اینکه مشمول جریمه دموراژ نشوید، استفاده از روش استریپ است. استریپ نوعی روش تخلیه بار است که در آن کالا همزمان با خروج از گمرک، مستقیم از کانتینر خارج شده و به وسیله کامیون بارگیری می شود و به سمت انبار می رود، در این صورت کانتینر تخلیه می شود و می توان همان موقع آن را به شرکت حمل و نقل تحویل داد.
لازم به ذکر است که تخلیه یا فک پلمپ کانتینر باید در حضور نماینده صاحب کالا یا همان ترخیص کار صورت گیرد، پس از آن مراحل ترخیص کالا در انبار انجام می شود و فقط هزینه انبارداری برگزار می شود.

راه حل هایی برای جلوگیری از دموراژ

  • استفاده از شرکت های ترخیص کار خوشنام و حرفه ای
  • دریافت نمونه محصول قبل از سفارش اصلی
  • انتخاب بندر و مسیر مناسب برای حمل بار
  • استفاده از شرکت های حمل و نقل حرفه ای
  • انعقاد قرارداد با شرکت های حمل و نقلی که در قراردادهای خود مدت زمان فری تایم را بالاتر می برند

با نرم افزار مدیریت خرید و تدارکات اندیشه پرداز می توانید انواع درخواست برگزاری مناقصات عمومی، محدود، تک مرحله ای و دو مرحله ای، مزایدات، استعلام، ترک تشریفات به صورت آنلاین ثبت و منتشر کنید. لیست مناقصه گران را در نرم افزار مدیریت امور خرید و تدارکات ثبت، مشاهده و طبقه بندی کنید. این نرم افزار دو زبانه بوده و امکان خرید خارجی را با ویژگی پیشنهاد قیمت براساس مبالغ ارزی برای شما بالاتر می برد. از سفارش های خرید خارجی کالا گزارش گیری کنید و بسیاری امکانات دیگر استفاده کنید.
برای دریافت دموی رایگان حضوری و آنلاین کافیست فرم درخواست دمو را پر کنید، تا کارشناسان اندیشه پرداز در اسرع وقت جهت هماهنگی جلسه دمو با شما تماس بگیرند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت