تغییر مقادیر قرارداد ها، افزایش و کاهش ۲۵% مبلغ اولیه پیمان

با توجه به اینکه مبلغ اولیه ی پیمان پس از عقد قرارداد، تنها در یکی از سه شرایط تغییر مقادیر قرارداد ، تعدیل قرارداد و یا مبالغ مشروط در قرارداد قابل تغییر می باشد پیشنهاد میکنیم علاوه بر این مطلب، مقالات “تعدیل قرارداد پیمانکاری” و “مبالغ مشروط در قرارداد” که مرتبط با مبحث شرایط افزایش قیمت قرارداد و یا کاهش قیمت قرارداد می باشند را نیز مشاهده نمایید.

تغییر مقادیر قرارداد:

در برخی موارد در حین اجرای فعالیت های پیمانکاری به دلیل عدم انجام برآورد دقیق از احجام کار، این امکان وجود دارد که مقادیر درج شده در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان تغییر نماید.

مواردی که منجر به تغییر مقادیر اولیه پیمان خواهد شد:

 • نادیده گرفتن برخی از آیتم های کاری در زمان طراحی یا برآورد اولیه که می تواند به صورت سهوی یا در بعضی موارد غیر قابل اجتناب باشد.
 • تغییر در طرح اولیه به دلایل مختلفی همچون تغییرات در ابعاد طرح جهت بهبود کارایی یا اعمال مهندسی ارزش

به طور کلی این تغییر مقادیر اولیه ممکن است منجر به تحمل ضرر و زیان بسیاری از جانب کارفرما گردد. عمده این دلایل عبارتند از:

 • عدم پیش بینی اعتبار اولیه و در نتیجه اخلال در مدیریت مالی مجموعه کارفرما
 • ثابت ماندن قیمت واحد و در نتیجه ضرر کارفرما
 • جلوگیری از ایجاد فشار در واگذاری معامله کوچک و افزایش بی رویه مقادیر و تبدیل به معامله بزرگ

در ادامه به توضیح دستورالعمل نحوه محاسبه پر شدن حجم ریالی قرارداد با توجه به مبحث افزایش یا کاهش ۲۵ درصد قرارداد خواهیم پرداخت:

محدودیت افزایش مقادیر قرارداد (افزایش ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان):

در این خصوص مطابق با بند الف ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان (چنانچه پیوست قرارداد باشد)، مهندس مشاور موظف است تغییر مقادیر را محاسبه نماید و پس از تصویب کارفرما آن را به پیمانکار ابلاغ کند.

با توجه به دستورالعمل نحوه محاسبه پر شدن حجم ریالی قرارداد، در صورتی که جمع مبلغ تغییر مقادیر و مبلغ کارهای جدید ابلاغ شده به پیمانکار از ۲۵% مبلغ اولیه پیمان تجاوز نکند پیمانکار موظف است تا با همان نرخ پیمان تعیین شده کار را به سرانجام رساند.

ذکر این نکته ضروری است که تغییرات و کار جدید می بایست در چارچوب موضوع اصلی قرارداد باشد. بدین معنی که موضوع قرارداد می بایست از جهت شرح فنی، محل اجرا و رسته کار مشابهت داشته باشد. در غیر این صورت ابلاغ تغییر مقادیر خارج از محدود موضوع قرارداد می تواند منجر به ایجاد ادعا از سمت پیمانکار شود.

تبصره: قیمت کارهای با قیمت جدید، خود دارای محدودیت سقف ۱۰ درصد نیز می‌باشد.

محدودیت کاهش مقادیر قرارداد (کاهش ۲۵ درصد مبلغ اولیه قرارداد):

کاهش مقادیر اولیه و مبلغ قرارداد می تواند باعث ضرر و زیان پیمانکار شود. زیرا بخشی از قیمت واحد قرارداد دربردارنده هزینه‌های ثابت بالاسری کار است که این هزینه‌ها با تغییر حجم کاری ثابت می‌ماند و کاهش مقادیر کار باعث کاهش آن و بالطبع ضرر و زیان پیمانکار می‌شود.

لذا جهت جلوگیری از ضرر و زیان پیمانکار محدودیت ذیل اعمال می‌گردد.

جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیر و حذف آنها نباید از ۲۵ در صد مبلغ اولیه قرارداد بیشتر شود. در صورت تجاوز از این سقف و توافق پیمانکار، مبلغ قرارداد براساس نرخ واحد قرارداد اصلاح و الحاق می‌گردد. همچنین در صورت تکمیل کار و تائید صورت وضعیت قطعی، مقادیر کار بدون آنکه از سوی کارفرما کم شده باشد، براساس مقادیر واقعی و نرخ واحد قرارداد محاسبه می‌گردد و ادعای پیمانکار جهت کاهش نسبت به سقف 25 درصد قابل قبول نیست.
درصورت عدم توافق پیمانکار با کاهش بیش از ۲۵ درصد مبلغ قرارداد، قرارداد خاتمه می‌یابد.

نرم افزار مدیریت قراردادهای درگاه، تمامی فرایندهای کنترل قرارداد نظیر مبالغ مشروط در قرارداد، تغییر مقادیر، مابه التفاوت و تعدیل ها، افزایش کاهش ۲۵%، متمم ها و الحاقیه های قرارداد، تاخیرات و تعلیق ها، تحویل یا فسخ پیمان را پوشش خواهد داد.

مشاهده کلیه امکانات نرم افزار امور قراردادها

۵ / ۵ ( ۱۱ امتیاز )
افزایش مبلغ قراردادتغییر مقادیر قراردادهاکاهش مبلغ قراردادنرم افزار مدیریت قراردادها
Comments ( 15 )
Add Comment
 • سعید ملایی

  باسلام چنانچه افزایش ۲۵ درصد مبلغ پیمان به پیمانکار ابلاغ شود چه مدت زمان قرارداد افزایش می یابد؟

  • ادمین

   با سلام و عرض خسته نباشید. افزایش ۲۵% لزوماً به منزله افزایش مدت نخواهد بود مگر اینکه در نامه ابلاغی ذکر شده باشد که همراه با این افزایش قیمت، مدت هم تا میزان مشخصی افزایش یابد.

   • ساغر

    با سلام، در صورتی که ۲۵ درصد افزایش داشته باشه و در نامه ابلاغی در مورد مدت گفته نشده باشه با فرمول خاصی محاسبه میشه؟ یا نسبت به مبلغ اضافه شده مدت هم محاسبه کنیم ؟

    • ادمین

     با سلام و عرض خسته نباشید
     افزایش ۲۵ درصد مقادیر لزوماً به معنای افزایش مدت نمی باشد و بستگی به این دارد که در قرارداد چیزی در این رابطه ذکر شده باشد یا خیر.

 • حسن

  مدت اولیه ۳۰ ماه که پس از پایان ۳۰ ماه ۲۵ درصد افزایش کار ابلاغ شده و ۷ ماه دیگر قرارداد تمدید شده . آیا ۷ ماه که قرارداد بخاطر افزایش ۲۵ درصد تمدید شده جزو تاخیرات حساب می شود یا خیر ؟ ( مطمئنا که اگر جز تاخیرات حساب شود تاخیر مجاز است )

  • ادمین

   با سلام و عرض خسته نباشید. خیر جز تاخیرات حساب نخواهد شد.

 • بهروز قاسمی

  سلام بند ۴۹-۳ شرائط عمومی پیمان های pc در خصوص تغییر مقادیر کار ها :
  سئوال : اگر افزایش کار ها در مجموع بیش از ۲۵ % پیمان باشد از طرفی کاهش مقادر هم داشته باشیم به طوری که مبلغ صورت وضعیت پیمانکار هنوز به مبل؛ پیمان نرسیده است آیا پیمانکار می تواند در خواست خاتمه پیمان بدهد ؟

  • ادمین

   با سلام و عرض خسته نباشید. مِلاک مواردی است که در این باره در قرارداد مورد نظر ذکر شده است اما به طور کل برای تغییرات مقادیر بیش از ۲۵% می بایست تاییدیه هر دو طرف گرفته شود

 • افرا بانک

  سلام. آیا عقد قرارداد متمم با مهندسان مشاور هم به همین میزان ۲۵ درصد میسر است؟

  • ادمین

   خیر. متمم یک قرارداد می تواند از کل مبلغ اصل قرارداد هم بالاتر باشد.

 • ارش رستگار

  سلام
  در صورتی که ۲۵درصد افزایش قرارداد از حد نصاب معاملات متوسط عبور کند ایا مجاز است؟

  • ادمین

   با سلام و عرض خسته نباشید مشکلی نیست.

 • بابک منصورپور

  باسلام – در صورتی که به دلیل تورم و افزایش هزینه ها کارفرما قصد افزایش مبلغ قرارداد تا سقف ۲۵درصد را داشته باشد نحوه عمل به چه صورت خواهد بود؟

  • ادمین

   با سلام و عرض خسته نباشید
   اگر در قرارداد، افزایش مقادیر ۲۵% ذکر شده باشد کافی است نامه درخواستی در این رابطه برای تایید توسط کارفرما ارسال شود. چنانچه این مورد در قرارداد ذکر نشده باشد می بایست الحاقیه زده شود.

 • امیر

  با سلام
  در صورتیکه در قرارداد اولیه توضیح ذیل درج نشده باشد. آیا کارفرما می تواند افزایش یا کاهش مبلغ قرارداد را به پیمانکار ابلاغ نماید.
  “کارفرما مختار است تا سقف ۲۵ درصد مبلغ قرارداد را افزایش یا کاهش دهد.”